Frýdek-Místek na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Frýdek-Místek
Domů - Portál Frýdek-MístekKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Frýdku-Místku, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Články > Cestování > Dovolená na Ostrově vína a levandule

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Dovolená na Ostrově vína a levandule

Fotogalerie:
ubytování Hvar
ubytování Hvar

Schránka:
Přidej do schránky.

Málo je na světě rekreačních míst, která vyhovují všem. Takových, která uspokojí milovníky pláží, outdoorové sportovce i gurmány. Podobnou destinací je v Jaderském moři ležící ostrov Hvar patřící do území chorvatské Dalmácie. Jaké výjimečné aspekty lákají k dovolené na Hvaru, nazývaném také Ostrov vína a levandule? Některé z nich jsou patrné již z tohoto označení…

Proč Ostrov vína? Dalmácie je proslulá svou vinařskou tradicí už od starověku. Kamenitá půda a slunečné podnebí dalo vzniknout v průběhu staletí jedinečné odrůdě červeného vína Plavac Mali, které stačí k růstu minimum závlahy a dostatek slunečního světla (Hvar je místo s největším počtem hodin slunečního svitu ročně). V severní části ostrova Hvaru kolem měst Starý Grad a Jelsa jsou převážně plantáže, z kterých pochází bílá vína, např. unikátní Bogdanuša, které se dříve pilo pouze během cirkevních svátků. Jižní oblast kolem osad Sveta Nedjelja a Ivan Dolac je divočejší – malé vinice rostou na prudkých svazích nad mořem, velkoplošné sady tu nenajdete. Réva se pěstuje bez chemických prostředků a obdělává ručně. V dobách sklizně vinařům nezbývá, než snést víno do měst k prodeji vlastními silami v pytlích či plastových bednách. Z jižních hroznů se vyrábí víno Plavac Hvar, ale hlavně celosvětově proslulé Ivan Dolac, těžké víno rubínové barvy s vysokým obsahem alkoholu, které pravidelně vyhrává na mezinárodních soutěžích. Spousta milovníků vína podniká každoročně začátkem podzimu cestu na Hvar na tradiční a proslulé vinobraní.

Proč Ostrov levandule? Aromatické byliny plnící ovzduší svou vůní jsou jeho nedílnou součástí. Rostou divoce v přírodě (heřmánek, tymián, fenykl) nebo se pěstují na políčkách. Mezi pěstovanými je nejčastějším produktem jednoznačně levandule, která se suší do pytlíčků, vyrábí se z ní čaj, med nebo olej používaný v aromalampách nebo koupelích. Díky tomuto je levandule cenným vývozním produktem a často vybíraným suvenýrem. Z dalších bylin jmenujme např. rozmarýn či šalvěj. Místní bylinkáři dokonce pořádají pro turisty výukové cesty za bylinkami, na kterých seznamují návštěvníky s rostlinami a s jejich zpracováním a používáním.

Není divu, že v roce 1997 byl Hvar umístěn časopisem Conde Naste Group's Traveller Magazine do žebříčku deseti nejkrásnějších ostrovů na světě. Na své si přijdou také outdoorově zaměření jedinci, kteří raději vyrazí na tůru s batohem na zádech: cyklostezky vedou do nejodlehlejších koutů ostrova, kam se jinak není možné dostat, a šplhají až do výšky 500 m. Středem Hvaru se táhne horský hřbet oddělující severní a jižní část, z něhož ční nejvyšší vrchol ostrova zvaný Sveti Nikola vysoký 628 m. Za pozornost stojí také Cliffbase, což je lezecké centrum na jižní straně. Vysoké útesy a cesty všech obtížností uspokojí každého horolezce.

Zvažujete-li tedy dovolenou na Hvaru a sháníte nějaké ubytování v hotelu či apartmánu, zkuste třeba stránku www.dovolena-hvar.cz.


Další kategorie, kde se záznam nachází:
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 84

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Frýdek-Místek
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2019 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena