Frýdek-Místek na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Frýdek-Místek
Domů - Portál Frýdek-MístekKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Frýdku-Místku, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Články > Pro děti > Nová KOVOZOO - nevšední atrakce jakou v Evropě nenajdete

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Nová KOVOZOO - nevšední atrakce jakou v Evropě nenajdete

Fotogalerie:
Kovozoo
Kovozoo
Kovozoo
Kovozoo
Kovozoo
Kovozoo
Kovozoo
Kovozoo
Kovozoo
Kovozoo
Kovozoo
Kovozoo

Schránka:
Přidej do schránky.

Expozice, která je evropským unikátem, byla přesunuta z provizorních prostor u příjezdové cesty do klidové zóny někdejšího cukrovaru. Modely zvířat vznikly z kovového odpadu, přičemž vynikly fortel a fantazie nejen uměleckých kovářů, ale i běžných kutilů. Netradiční ZOO bez klecí a mříží nyní zahrnuje přes 30 výtvorů různých velikostí, což není konečný stav, jelikož se počítá s dalšími přírůstky.

Zatím největší ohlas u návštěvníků sklízejí nosorožec, gorila Minerva, gepard Elektra, rodina Tučňáků – Romeo, Julie, Jonatán, lev Lord a želva Franklin. Nová KOVOZOO se nachází v parku bývalého cukrovaru, což je zhruba 80 metrů od původního místa. Celá expozice připomíná klasickou ZOO, kde nechybějí informační tabule s popisky zvířat. Parková část areálu společnosti Kovosteel, která je součástí projektu Ekoland, panuje klid a příchozí zde najdou příjemné prostředí pro relaxaci i načerpání zajímavých informací z ekologie. Nová KOVOZOO ukazuje, že odpad nemusí skončit na šrotišti, ale dá se dále využít. K výrobě modelů zvířat byly použity materiály, které na první pohled mohou působit jako nepotřebné a k vyhození.

V expozici se nyní nachází 32 zvířat, z toho 25 modelů vzniklo díky motivační soutěži, které se zúčastnili jednotlivci i firmy ze Slovácka a širokého okolí. Nová KOVOZOO rozšířila počet současných atrakcí, jež se nacházejí v areálu společnosti Kovosteel. Patří sem ještě maják a pirátský koráb, které nelze u Brněnské ulice ve Starém Městě přehlédnout. Návštěvníci si mohou za symbolické vstupné na maják vyšlápnout, podívat se na palubu lodi a projít Novou KOVOZOO dole v zahradě. Atrakce jsou veřejnosti přístupné od dubna do října každý den, včetně víkendů a svátků. Během května bude volně přístupné i blízké kongresové centrum, které vzniklo vkusnou a citlivou přestavbou někdejšího skladu cukru. V centru probíhá řada výstav počínaje fotografiemi, přes plastiky uměleckého kováře, až po ukázky kamen. Vstupné na okruh Nová KOVOZOO, maják a loď: děti do 6 let mají vstup zdarma, děti nad 6 let, studenti, důchodci, ZTP a skupina nad 10 osob zaplatí 20 Kč a dospělí 30 Kč.

Duchovním otcem KOVOZOO je Bronislav Janeček, generální ředitel společnosti Kovosteel, v jejímž areálu se expozice nachází. Jak se nápad zrodil a co jej a lidi kolem motivovalo, dát dohromady takovou nevšední expozici? ,,Před několika lety jsem navštívil Tunis a tam jsem sledoval, jak místní umělci vyrábějí ze zbytkového šrotu modely zvířat. Jejich práce mě velmi zaujala, takže jsem zhruba po dvou letech přesvědčil spolupracovníky, abychom u nás ve Starém Městě vybudovali vlastní netradiční zoo. Pokud vím, nikde jinde v Evropě takový projekt neexistuje," uvedl Janeček. Vybrané modely nedávno absolvovaly tour po nákupních centrech celé ČR a ohlas byl velmi pozitivní. ,,Lidé v Čechách a na Moravě obdivovali především gorilu a geparda z pohledu propracovanosti a podobnosti, a dalo by se říci dokonalosti. Na druhou stranu, když se podíváme na tučňáky, vidíme, že jsou vyrobeny velmi jednoduše a také ono sklidili ovace, především u malých dětí. Z toho je patrné, jak je slovo úspěch relativní. Odborníci a znalci hodnotí, nebo vidí jako nejúspěšnější umělecké díla od kovářů, na druhou stranu běžná veřejnost a malé děti vnímají krásu v jednoduchosti,“ dodal Bronislav Janeček. Podle něj je v plánu nejen pořízení dalších modelů kovových zvířat, ale také oživení Nové KOVOZOO, a to do slova. Expozici by měla obohatit zvířata živá, jako jsou třeba pávi a další.


Další kategorie, kde se záznam nachází:
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 40

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Frýdek-Místek
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2019 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena