Frýdek-Místek na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Frýdek-Místek
Domů - Portál Frýdek-MístekKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Frýdku-Místku, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Články > Aktuality > Nová restaurace v Dačicích

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Nová restaurace v Dačicích

Fotogalerie:
Nová restaurace v Dačicích
Nová restaurace v Dačicích

Schránka:
Přidej do schránky.
davame na vedomi, ze v Dacicich bude v kratke dobe cca koncem 2013 dokoncena nova restaurace a to v centru hned vedle prodejny Lidl. Retaurace bude unikatni diky sve poloze v nejstarsim objektu v Dacicich v tzv. Stare tvrzi ze 14.stoleti, ktera je i pres svoji centralni polohu velmi malo znama i samotnym Dacicanum.

Vice informaci naleznete na http://Dacice.wix.com/Pronajem

momentalne hledame vhodneho najemnika pro provozovani teto restaurace.

První panské sídlo v Dačicích vzniklo ještě před husitskými válkami, teď se mu vrací tvář
Necitelné stavební zásahy mnohdy nadobro zničily unikátní prvky původní dačické tvrze. Josef Bláha zdevastovaný objekt opravuje

Dačice – Dačice jsou jedním z mála měst, které se může pochlubit tím, že má dva zámky – starý a nový. Málokdo ale ví, že v Dačicích jsou vlastně panská sídla tři. To první a téměř neznámé, nazývané „Stará tvrz“ je nejstarší, bylo postavené těsně před začátkem husitských válek a je prakticky ukryté zrakům veřejnosti. Dačičtí občané ho možná znají jako čistírnu v areálu bývalého komunálu, před tím ho obývala lesnická škola i armáda. A tomu po sametové revoluci odpovídal také stav objektu. Obludné přístavky, opadaná omítka, betonové rampy, náletové dřeviny, zanedbaná zákoutí a dezolátní stav – tak vypadala tvrz „udržovaná“ socialistickým státem.
Dnes díky urputnosti a vytrvalosti dvaašedesátiletého Josefa Bláhy, dačického rodáka, který původně pracoval jako diplomat na ministerstvu zahraničí, se objekt opět vrací do původní krásy. „Vše začalo malou privatizací. Měl jsem dovolenou, zašel jsem na dražbu a zvedl ruku. Tím jsem se zavázal v řádech milionů. Ráno jsem šel do práce a tady čekalo dvacet pradlen a s nejistotou se ptaly, co bude. Deset let jsme prádelnu provozovali a spláceli úvěr. Prali jsme pro celou Moravu, pro všechny nemocnice v Brně a okolí. Ale pak už bylo jasné, že se v Dačicích prádelna nemůže vyplatit,“ vzpomíná na počátky podnikání a působení v původní dačické tvrzi Josef Bláha a vrací se ještě do historie. „Když Krajíř z Krajku koupil Landštejn, tady se mu zalíbilo. Byl zde brod přes Dyji, a tak si zde postavil těsně před začátkem husitských válek své sídlo. Byl to v Dačicích absolutně první zámek. V něm žili, než se postavil dnešní Starý zámek a jakmile tohle sídlo opustili, tak se z objektu stala ekonomická základna panství,“ pokračuje Josef Bláha. Od té doby nastoupila jistá devastace celé tvrzi. Již za Rakouska – Uherska zde sídlili vojáci a kasárna tu zůstala až do 50. let minulého století. Řada necitelných zásahů je vidět dodneška. Ovšem největší rány dostal objekt v 60. letech.
„Na vnitřním nádvoří vyrostla kotelna a dům s obřím komínem. Nahoře byla čistírna a komunál. Všechno hodně zchátralé a řada historicky cenných prvků byla nenávratně poškozená,“ doplnil Josef Bláha. Poté, co ukončil provoz čistírny, ještě chvíli obchodoval s krbovými kotli a postupně se vrhl s energií sobě vlastní do navracení podoby prvního dačického zámku. „Nechali jsme si udělat historickou studii, abychom mohli získat stavební povolení a pustili se do práce. Dnes, po deseti letech, už je to zevnitř alespoň trochu vidět. Vždyť jenom z nádvoří jsme odvezli asi dvacet tater popela. Všechno bylo zdevastované, nad vzácnými klenbami stály ždímací stroje, takže se na nich podepsaly vibrace a otřesy. Velkou roli z hlediska vlhkosti sehrála i Dyje, když se před dvěma stovkami let postavil Homolkův mlýn, tak se zvýšila hladina o 1,5 metru. Kvůli tomu se v objektu usadila vrstva bahna, zavezla se zemí a nikdo to neřešil. Všechno jsme museli ručně vyvážet,“ říká Josef Bláha. Dnes je již v důchodu, ale prakticky denně je ho vidět v montérkách na stavbě a stále má velké plány. Stará tvrz se nachází sto metrů od centra města, hned vedle prodejny Lidl, takže ideální prostor pro restauraci s ubytováním, obchod a služby. Zanedlouho bude kompletně hotová stylová restaurace s nádhernými klenbami, s několika salonky a jedinečným vnitřním nádvořím pro letní zahrádku. V patře by měly vzniknout ubytovací prostory a také velká prodejní plocha. To vše budou moci nájemníci objektu využít i pro kulturní a společenské akce. Veřejnost se tak podle Josefa Bláhy dostane do míst, která byla desítky let skrytá.

***

Josef Bláha vlastník tvrze v Dačicích „Na hradním nádvoří vyrostla kotelna a dům s obřím komínem. Nahoře byla čistírna a komunál. “

Něco z historie Objekt dačické tvrze má mimořádný význam v rámci historické zástavby Dačic a dosud nepronikl dostatečně do vědomí veřejnosti. Je nejstarším panským sídlem v Dačicích, po němž teprve vznikly oba známé dačické zámky. Tvrz vznikla někdy v 2. pol. 15. století a patrně současně nebo s malým časovým odstupem vznikla i hospodářská křídla. Výstavba je zde pozdně gotická, jak dokládá nejen charakteristický půdorys, ale i gotické prvky dvorního průčelí, tři gotická okna s tesanými ostěními s okosením na hraně. Další historické architektonické detaily se zachovaly v průčelí při konci pravého křídla. Vnitřní dispozice objektu nebyly dosud nikdy zkoumány, klenuté kvalitní prostory byly známy pouze rovněž z konce pravého křídla. Zdroj: Jan Muk– Stavebně historické posouzení úseku objektu projektované provozovny

Dekuji Josef Blaha

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 125

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Frýdek-Místek
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2019 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena