Frýdek-Místek na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Frýdek-Místek
Domů - Portál Frýdek-MístekKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Frýdku-Místku, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Články > Kultura a umění > Přidejte se na cestu Collegia hortensis

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Přidejte se na cestu Collegia hortensis

Fotogalerie:
sbor Collegium hortensis
sbor Collegium hortensis

Schránka:
Přidej do schránky.
Jsou to více než dva roky, kdy se v teplickém Zahradním domě sešly dvě desítky zpěváků s úmyslem započít společné dílo. Mnozí odešli z jiných sborů vytvořit novou tvůrčí atmosféru, někteří sbírali první zkušenosti se sborovou interpretací, všichni však začínali od nuly. A svého předsevzetí se ujali se vší pílí. Soubor za tři sezony nastudoval řadu původních děl, mezi něž patří např. dvě opery (vánoční hra Via miraculosa a Vepřové spiknutí po Teplicku o objevení teplických pramenů), několik mší či dvě propria. Hybnou silou ve vytváření původních děl je autorský tandem přímo ze sboru. Pánové Jan Zástěra (umělecký vedoucí sboru) a Martin Budek oplývají nevyčerpatelnou invencí. Některá jejich společná díla byla pro velký ohlas reprízována.

Sbor je tam, kde se něco děje
Sbor nechybí při významných krajských či celorepublikových událostech. Při návštěvě ostatků Jana Boska v Teplicích zaznělo neotřelé jazzové pojetí mešního propria. Dále sbor každoročně zdobí zahájení lázeňské sezony v Teplicích, výroční oslavy v Oseku u Duchcova, Noc kostelů a mnohé další akce. Pravidelnou se stala také účast na svatováclavské slavnostní mši ve Staré Boleslavi, která je každoročně přenášena Českou televizí a která umožňuje přátelské setkání s několika dalšími sbory. Nejrozsáhlejší projekt mají však dámy a pánové z Collegia teprve před sebou. Protože osecký klášter poskytl sboru prostor pro natáčení CD, a jeho inspirativní prostředí bývá vhodné pro koncerty duchovní hudby, osecký rodák Jan Zástěra se rozhodl městu jeho vstřícnost oplatit. Společně s Martinem Budkem a dalším oseckým rodákem Bennem Benešem napsali Symfonickou fresku z dějin oseckého kláštera, jíž společnými silami nastudovalo deset severočeských sborů. Skladba bude slavnostně uvedena ve spolupráci s orchestrem Hudby Hradní stráže 22. září v 16 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie, jenž je součástí oseckého kláštera. S tímto dílem se sbor neuvede pouze na domácí půdě, ale představí ho Pražanům 24. září od 19 hodin v kostele sv. Václava ve Vršovicích a 27. září v 18 hodin v katedrále sv. Víta.

Přidejte se!
Dvouletá cesta sboru je skutečně strmá, neboť z Teplic až do Prahy během tak krátké doby s autorskými díly místních skladatelů a libretistů nedošel snad žádný jiný sbor. Jestliže cítíte nezvratnou touhu podpořit snažení Collegia hortensis či se jen váhavě osmělujete, nenechte si ujít jedinečnou příležitost zpívat v přátelské a neformální atmosféře. Sbor sice ušel pěkný kus cesty, ale ten nejdelší má teprve před sebou. A to, jak jistě chápete, vyžaduje posilnění řad!

Bližší informace, včetně kontaktu najdete na www.trautzl.eu

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 122

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Frýdek-Místek
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2019 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena