Frýdek-Místek na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Frýdek-Místek
Domů - Portál Frýdek-MístekKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Frýdku-Místku, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Články > Aktuality > Pussy Riot nebo tykadla, kde je rozdíl?

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Pussy Riot nebo tykadla, kde je rozdíl?

Fotogalerie:
Josef Švec - majitele firmy lookup.cz
Josef Švec - majitele firmy lookup.cz

Schránka:
Přidej do schránky.

Pussy Riot. Jedni je milují, druzí je zavrhují. Už dlouhou dobu na sebe nestrhla rocková kapela tolik pozornosti, jako tahle ruská holčičí parta. V reakci na jejich odsouzení a následné uvěznění ruskou justicí se po celém světě strhla vlna odporu. V Česku tomu nebylo jinak. Vznikaly petice, někteří lidé protestovali před ruským velvyslanectvím v Praze...

I takto horoucí téma však postupně zapadlo v událostech všedních dní. Respektive, bylo tomu tak, do včerejška. Ve středu se začaly po Praze objevovat barevné nálepky s jednoduchým heslem: „Free Pussy Riot“. Kdo za touto akcí stojí, nebylo moc těžké zjistit. O to větší bylo překvapení, že se nejedná o jednoho člověka, nýbrž o celou partu lidí, kteří mají odvahu veřejně prezentovat svůj názor, a to dokonce pod hlavičkou vlastní firmy.

Na jejich důvody a samotný původ nápadu podpořit Pussy Riot zrovna touto cestou jsme se zeptali majitele firmy lookup Josefa Švece. A již na první pohled nám bylo jasné, že nemáme co dočinění s úplně „běžným“ manažerem.

Včera se po Praze začaly objevovat tajemné nálepky Free Pussy Riot. Jak Vás napadla myšlenka podpořit tuto zajímavou dámskou partičku?

Prvotní myšlenka „přispět“ mě napadla na festivalu Eurotrialog v Mikulově, kde většina kapel vyslovila svojí podporu Pussy Riot. Přinutilo mě to se zamyslet se, jestli taky chci a jestli vůbec mohu něco udělat. A řekl jsem si jo, vyrobím si samolepku na auto. A pak mě napadlo, že když bude samolepka Free Pussy Riot na více autech, že to bude ještě lepší. A jak toho dosáhnout? Budu ty samolepky rozdávat zadarmo. No a je to!

Finálně za celým ale nejste pouze vy sám, ale společně s vámi za ním stojí zajímavá skupina lidí, jak jsme se dozvěděli…

Ano. Mojí kolegové a vlastně i moje rodina mi udělali velkou radost, když souhlasili s mým nápadem a rozhodli se jít do toho se mnou. A nezdráhali se tomu věnovat navíc i svůj čas a energii. Moc jim za to děkuji! Takže ano, jsme do toho namočeni všichni, celá naše společnost lookup.cz. Můj syn Vojta navrhl grafickou podobu samolepek a naše firma je tiskne.

Myslíte, že má lokální podpora tohoto charakteru nějaký význam? Není to jen házení hrachu na zeď?

No, nemyslím si, že přimějeme ruské soudce, aby se znovu a lépe zamysleli nad svým verdiktem, ale spíše si říkám, že když někdo bude alespoň krátce přemýšlet, jestli si chce naši samolepku někam nalepit, tak se možná zamyslí rovnou i nad tím, co se to vlastně kolem něj děje. Co se děje v Rusku a co se nakonec vlastně děje i u nás. Pussy, semafory nebo tykadla - kde je rozdíl? A opravdu chceme dělat jako by nic, jako by se nic nedělo?

Myslíte si, že celosvětový tlak na Rusko může pomoci?

To by bylo hezké, moc hezké, kdyby taky naše malá aktivita něčemu přispěla…

Nebude právě silný tlak kontraproduktivní vzhledem na ruskou paličatost a snahu dělat si vše po svém?

Raději nechci ani hádat.

Jak se Vám osobně líbí hudba Pussy Riot?

Asi řeknu, že mi nevadí, ale o samotnou hudbu zas tak moc nejde. Kněz nabádá věřící, koho mají volit a kapela, která na to upozorní, jde za mříže - to je špatně, i kdyby hráli třeba dechovku...

V případě, že sympatizuji s Vašimi myšlenkami, mohu se k těmto nálepkám dostat i já - běžný občan?

Jasně, každý zájemce je vítán. Nálepky rozdáváme zadarmo všem. Jsou k vyzvednutí v naší kanceláři na adrese Pobřežní 16 na Praze 8 do 15. září.

Autor: Portalpraha.cz


A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 87

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Frýdek-Místek
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2019 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena