Frýdek-Místek na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Frýdek-Místek
Domů - Portál Frýdek-MístekKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Frýdku-Místku, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Články > Obchody a služby > Řešení mzdových a personalistických záležitostí - otázka nejenom pro Vaše účetní oddělení!

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Řešení mzdových a personalistických záležitostí - otázka nejenom pro Vaše účetní oddělení!

Jednou ze součástí úspěšného chodu podniků je nepochybně kvalitní vedení personalistiky a řešení otázek ohledně mezd zaměstnanců a pracovních podmínek všeobecně. Tento fakt je mnohdy opomíjen a zanedbáván, byť o tom vedení podniku ani nemusí pořádně vědět. A není to jenom mzdová účetní jako odpovědná osoba za mzdové účetní otázky, kdo se v této oblasti občas orientuje velmi špatně. Je to také otázka pro veřejnost neboli lépe řečeno pro zaměstnance.

Pokud na nejasnosti pohlédneme ve velmi obecné rovině, můžeme označit za všeobecně známou neznámou například rozdíl mezi platem a mzdou. Z pohledu zaměstnance není rozdíl až tak významný. Rozlišení ovšem vyplývá ze zákoníku práce, který říká, že mzda je finanční odměna pro zaměstnance u soukromých zaměstnavatelů. Platem se potom rozumí finanční odměna zaměstnanci od zaměstnavatele, kterým je veřejný sektor. Možná se to nezdá, ale i z nejasnosti ohledně mzdy a platu mohou vzniknout podniku problémy.

Orientaci v otázkách personalistiky a mezd nezlehčují především časté změny v zákonech a tím pádem i v již zmiňovaném zákoníku práce. Při pohledu do hlubší sféry této problematiky lze usoudit, že je to velmi aktuální téma, a to zejména z toho důvodu, že zákoník práce byl změněn k 1.1.2012. Je zřejmé, že důsledkem takových změn musí být adaptace firemních systémů a určitých zaměstnanců na nové podmínky, které zákoník stanovuje. Takových změn rozhodně nebylo málo a podle ohlasů odborníků by po zmíněné adaptaci firem měly předešlý systém zjednodušit a zefektivnit.

Je vhodné uvést alespoň některé konkrétní body, které vyžadují zvýšenou pozornost. Mezi takové patří například dohoda o provedení práce, při které je nově možné za kalendářní rok odpracovat až 300 hodin. Tato změna by se měla vyplatit zaměstnancům i podnikům. Také odstupné při výpovědi z organizačních důvodů bylo upraveno, a to tak ,že se jeho výšky bude měnit podle délky trvání pracovního poměru. Dalším předmětem úpravy byla práce na dobu určitou. Zde je nově možné setrvání zaměstnance u jedné firmy maximálně 9 let, což ale může takové kontrakty značně omezit. Ostatní změny zasahují do různých oblastí upravujících pracovněprávní vztahy. Týkají se odměn za práci přesčas, zkušebních dob vedoucích zaměstnanců, změn v možnostech podání výpovědi. Dále je také upravena maximální pracovní doba na 12 hodin za směnu a mnohé další.

Není lehkovážným tvrzením, že nejenom výše zmíněné úpravy, ale také mnohé další mohou firmám způsobit nemalé problémy, a to především při jejich zanedbávání. Z tohoto důvodu existují mzdové účetní firmy, které zpracovávají mzdy a personalistiku pro všechny druhy klientů. mzdové poradenství a starání se o otázky ohledně mezd a jejich účtování mají za úkol ušetřit klientům čas a tím jim umožnit vynaložení úsilí efektivně na činnosti, které jsou pro ně opravdu důležité. Právě přehled o změnách v zákonech a jiných úpravách je pro zaměstnance těchto firem nezbytnou součástí jejich práce. Mzdová evidence a jiné služby náležící do tohoto oboru jsou náplní činnosti například společnosti Externí mzdová účtárna s působností po celé České republice.

Změny v zákonech jsou s mírnou nadsázkou synonymem pro možné problémy ve všech částech ekonomiky i života a otázky podnikové personalistiky a mezd nejsou výjimkou. Tuto skutečnost je vhodné mít na paměti.


Další kategorie, kde se záznam nachází:
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 56

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Frýdek-Místek
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2019 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena